Swetry męskie – przewodnik po rodzajach dzianin

Zorientuj się w świecie dzianin i włóczek. Z naszym przewodnikiem po swetrowych dzianinach, nauczysz się odróżniać wysokiej jakości swetry od tych, w które nie warto inwestować.

Rodzaje swetrów męskich – naturalne vs. syntetyczne

Obraz Catkin

Swetry męskie naturalne

Do produkcji wysokiej jakości swetrów z górnej półki, wykorzystywane są przede wszystkim naturalne surowce. Wśród włóczek najbardziej znanym jest owcza wełna, a najbardziej ekskluzywnym kaszmir. Popularne są także swetry wełny z angory, merynos czy alpaki.

Swetry męskie syntetyczne

Na przeciwległym biegunie znajdują się popularne w sieciowych sklepach swetry z przędz syntetycznych z których najpopularniejszy jest akryl. Chociaż swetry te – na sklepowych wieszakach – prezentują się świetnie, szybko tracą fason. Dzianiny syntetyczne nie ochronią Cię także przed chłodem czy wiatrem, w takim samym stopniu jak te naturalne.

Swetry męskie naturalne z domieszką

Okazuje się, że włókna syntetyczne nie zawsze są takie straszne jak się o nich mówi! O ile stanowią wyłącznie domieszkę do dzianiny, a nie jej serce. Proporcje domieszek mogą być różne, w zależności od tego, jaki efekt chcą uzyskać projektanci

O tym czy sweter jest warty zakupu, decydują przede wszystkim proporcje zawartości naturalnych surowców i tych uzyskiwanych w wyniku procesów chemicznych i technologicznych. Połączenie tych pozornie znajdujących się na przeciwległych biegunach dwóch światów pozwala uchwycić najlepsze właściwości obu rodzajów dzianin.

Z jakiej dzianiny warto kupić sweter?

Kaszmir

wełna z kozy kaszmirskiej jest niezwykle ciepła, przepuszcza powietrze, chłonie parę wodną z organizmu i transportuje ją na zewnątrz, a do tego wygląda niezwykle elegancko i szykownie. Kaszmir jest do tego bardzo lekki, delikatny oraz zachwyca długim, połyskującym włóknem. Niestety jest jedną z najdroższych tkanin na świecie, a swetry z niego wykonane należą do najwyższej półki cenowej. Czy warto zainwestować w sweter z czystego kaszmiru? Z pewnością będzie to luksusowy nabytek w garderobie. Warto jednak podkreślić: kaszmir nie jest  surowcem bez wad – bardzo łatwo można go rozerwać oraz jest mało odporny na tarcie.

Owcza wełna

jeden z najcieplejszych materiałów, który w tradycji polskiej zapisał się wielkimi literami. Oprócz tego, że owcza wełna zapewnia ciepło w najgroźniejsze zimy, doskonale odprowadza wilgoć. Niestety, tego typu swetry są coraz mniej popularne. Owcza wełna potrafi być szorstka i nieprzyjemna dla skóry. Nasze zimy są stosunkowo łagodne a do dyspozycji mamy całą gamę innych materiałów, które są przyjemne i mięciutkie, po co zatem narażać się na dyskomfort? Nowoczesne manufaktury i producenci, którzy łączą tradycję z nowoczesnością, dodają do wełny syntetyczny poliacryl, dzięki czemu nawet owcza wełna może stać się delikatna i miękka.

Merynos

to wprawdzie wełna owcza, ale włókna uzyskane z sierści owiec merynosowych są znacznie cieńsze – nawet do trzech razy – w stosunku do włókien z wełny innych owiec. Włóczka merynos polecana jest szczególnie osobom, które cenią delikatne i przyjemne dla skóry dzianiny. Nie bez przyczyny często wykorzystuje się ją do produkcji bielizny. Lekkie, elastyczne swetry są doskonałe na każdą porę roku. Zimą doskonalone chronią przed niskimi temperaturami, a latem chronią skórę przed promieniami UV. Zaletą swetrów z włóczki merynos jest nieprzyjmowanie zapachów, trudno je także ubrudzić. Wyjątkowe właściwości włóczki, pomagają w utrzymaniu odzieży w dobrej kondycji i świeżości, bez konieczności prania po każdej wizycie w pubie.

Alpaka

Swetry z alpaki są niezwykle wytrzymałe i długowieczne, dlatego cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie. Wełna z alpaki jest także lekka i zapewnia maksymalną ochronę przed zimnem. A co najważniejsze, dzianiny z alpaki oprócz właściwości termicznych i wentylacyjnych są także hipoalergiczne. Wielbiciele i wielbicielki włóczek z alpaki porównują jej właściwości do tych, które posiada kaszmir. Z całą pewnością jest to przędza, lekka i bardzo przyjemna w dotyku, świetnie współpracuje z innymi rodzajami wełny.

Bawełna

chociaż dzianiny bawełniane częściej kojarzą nam się z koszulkami czy sportowymi bluzami, doskonale sprawdzają się w produkcji swetrów. Pochodzące z włókien okrywających nasiona bawełny dzianiny są miękkie, przyjemne w dotyku oraz przewiewne. Chociaż nie chroni przed zimnem w takim samym stopniu jak wełna, ma olbrzymią zaletę: jest włóknem w 100% wegańskim i bezpiecznym dla skóry. Bawełniane swetry polecane są szczególnie w sezonie wiosenno- letnim. W zimowe, chłodne dni warto wykorzystać je do stylizacji warstwowych.

Poliamid, poliacryl, akryl

niezwykle popularne syntetyczne włókno, wykorzystywane w branży odzieżowej m.in. do produkcji swetrów. Powszechna obecność akrylu w świecie mody codziennej wynika, przede wszystkim z niskiej ceny, jak i funkcjonalnych właściwości. Dzianiny z akrylu praktycznie się nie gniotą, są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, a także nie powodują alergii. Minusem z całą pewnością jest brak przewiewności, niska odporność na ścieranie i mechacenie. Warto unikać swetrów wykonanych w 100% z akrylu. Włókna akrylowe jednak świetnie się sprawdzają jako domieszka do naturalnych surowców – dodają ubraniom miękkości i elastyczności.

Polecamy: